Základy fotografie

1. Funkce fotoaparátu a jeho režimy

2. Pravidlo třetin, Správný ořez, Vedoucí linky, Vyplnit rám, Černobílá fotografie

5 pravidel Jak vytvořit poutavé fotky:

Jak s dětmi tvoříme fotky, které zaujmou?

1. Díváme se jinak

Hledáme nevšední úhel pohledu a začínáme ještě ve chvíli, než se vůbec pustíme do focení. Mohlo by se sice zdát, že byla všechna témata již zachycena a zpracována, ale není tomu doslova tak. Pojímáme dané téma z jiného úhlu pohledu. Nově, či autenticky. Pod zajimavým úhlem se dají dělat různé fotky...a povedené!

2. Experimentujeme

Seznámíme se se základy fotografie, poznáme „fotografická pravidla“, jako je kompozice, zlatý řez atd., zkrátka budeme umět fotku ovládnout technicky, pak si můžeme dovolit experimentovat právě s těmito fotografickými základy. Boříme mýty. Říká se „nefoť na střed, proti slunci...", kdy budeme mít na paměti, že pokud některé fotografie nepořídíme správně podle základních fotografických pravidel, neznamená to, že je budeme muset vyhodit do koše. Některé z našich nejoblíbenějších fotografií nejsou také technicky správné a porušují pravidla. Koho to zajímá! Milujeme je, tak jako tak.

3. Inspirujeme se

Sledujeme časopisy, googlíme, hledáme si tvorbu uznávaných fotografů a jejich přístupy k fotografii a vývoj. Chodíme na výstavy, studujeme fotografické knihy. Učíme se od těch nejlepších, ale nikdy je nekopírujeme, vždy jsme sami sebou.

4. Uděláme si čas

Abychom se ve fotografii posouvali neustále dopředu, je potřeba na ni mít dostatek času. Fotografie totiž není jen o momentu, kdy mačkáte spoušť. Je o již zmíněné přípravě, kvalitním postprocesu a také o práci na fotovýstavách a fotoprezentacích. Fotíme i mimo kroužek ve svém volném čase a tvoříme si tak pestré portfolio. Jen tak mimochodem, dobrou fotku dělá schopnost ji dobře vybrat a perfektně zpracovat. Ale co s hotovou fotkou? Její cesta by přece neměla končit tím, že zůstane schovaná v nějaké složce v našem počítači.

5. Prezentujeme se a tvoříme fotopříběhy

Chceme být vidět a děláme pro to maximum, abysme byli objeveni. Nebojíme se oslovit toho, s kým chceme spolupracovat. Jsme upřímní, otevření a pokorní a ono to jde. Fotografie zachycují informace a zmrazí je v čase, mohou se tedy vlastně stát prostředkem komunikace. Ale pouze tehdy, když víme, proč je fotíme, komu je případně chcete ukázat, co na nich chcete mít, co znázornit, co sdělit, jaký dojem vyvolat. Společně vyprávíme příběh pomoci fotografií.